
Tudnod kell a sáfrányos szeklicéről:
(carthamus tintorius)
Pót fűszernövénye a méregdrága sáfránynak.
Jól viseli a száraz meleg, napsütéses időszakot, őszirózsafélék családjába tartozó növény.
A magokat már áprilisban elvethetjük védett helyre, cserépbe vagy ládába, de május közepétől már a szabadba is szórhatjuk őket végső helyre 25-30 cm tőtávolságra.
A 100 cm magasra növő, zöld, szúrós levelű virágok vágott virágnak is alkalmasak, de színezésre is tökéletes pl. húslevesbe, süteményekbe, italokba, vagy rizs ételek mellé.

Sárga fészekvirágzatát július-augusztusban nyitja. Ekkor kell a szirmokat a virágból kicsipegetni és óvatosan megszárítani. Virága nyíláskor világos narancsszínű, szárítás után pedig vörös, vagy vörösesbarna lesz. Szárított állapotban, aromás illatú, kesernyés ízű fűszer. A virágból kinyerhető két festékanyag a vízben oldódó szaflórsárga és a vízben nem oldódó szaflórvörös.
Húslevesek, mártások, tészták, sütemények, rizsételek, de sajtok, gyógyteák és italok, színezésére, ízesítésére használják. Használják még, főleg színezésre, a borászat, gyógyszerészet, és íz javító hatása miatt a cukrász iparban is. Felhasználásakor a vörös szín eléréséhez jóval többet kell használni, mint a sárgához.
A tea hatásai, felhasználása:

Teája, vértisztító hatású, vese, máj és epebántalmak ellen, vagy izzasztószerként használt gyógynövény. Fűszernövény-ként, dohány és sajtok illatosítására használják. Enyhén kesernyés, zamatos illata miatt, üdítőkhöz, csemegeborok, bólék, gyomorkeserűk ízesítésére is alkalmazzák. A virágdrog forrázata nyálkaoldó köptető hatású.
Gyógyhatása: A terméséből kivont olaj csökkenti a koleszterinszintet, a szívinfarktus megelőzésében is szerepe van, de vérnyomáscsökkentő hatása is ismert. Sőt, még bőrápolóként is alkalmazzák. A népi gyógyászatban a virágok főzetét erős köhögés, fulladás ellen használták.
|