Asphodeline lutea
Sárga virágoszlop másnéven Király lándzsája (Asphodeline lutea / King's spear). 🌼

Bokrosodó tövű, hosszú egyenes szárú növény. A szárazságot jól tűri. Levelei keskenyek szálasak, szürkés zöldek. Az illatos, csillag alakú, sárga virágok tömött füzérben nyílnak a leveles szárakon. A teljes napon vagy részleges árnyékban érzik jól magukat. A szürkészöld, fűszerű levelek közül az illatos virágok késő tavasszal bújnak elő.

Kis csoportokba ültessük mészben gazdag talajban. Májustól júliusig virágzik. Magassága 80- 110 cm.
Ezt a növényt már az ókori görögök is nagyra értékelték, akik a gyökerét sütve fogyasztották, mint a burgonyát. Olajban megsütötték, sózták és fügét törtek rá. A gyökerek nem túl vastagok, de kellemes diós ízűek. Bármikor betakarítható az év folyamán, de a legalkalmasabbak, amikor a növény nyugalmi állapotban van, nyár végén vagy kora ősszel. Fiatal hajtások is fogyaszthatók. Az édesen illatozó virágok az mellett, hogy ízletesek nagyon dekoratívak is. Pillangókat és a méheket vonzza a nektárban gazdag virágzat.
Az elvirágzott szárat, amikor megjelennek rajta a csillogó, zöld golyók, kiszárítva a szárazvirág kötészetben is kedvelik.
Érdekességek a Luteáról:
A görög mitológiában az emberek lelke haláluk után aszfodéloszba költözik. A görögök halotti virága ezért az Asphodelus ramosus volt. Homérosz azt írta, hogy a holtak birodalmában, az alvilági Sztüx folyó partján aszfodélosz nő, és a halottak aszfodélosz mezőkön vándorolnak.
J. K. Rowling Harry Potter-regényeiben az aszfodélosz a bűbájos növények egyike. Az üröm és az aszfodélosz keveréke altató hatású, olyannyira, hogy az élő halál esszenciájának is nevezik. Valójában ez egyáltalán nem így van: az aszfodélosz gyökere izzasztó és vízhajtó szer.
Forrás: METAL Miki Instagram
|
A zöld bogyóban lesz később a mag. Amikor már kiszárad.
Gyökér sarjakról is jól szaporítható.